Wzajemne zaufanie do prokuratorskich postanowień
Wzajemne zaufanie do prokuratorskich postanowień
RYS. JACEK FRANKOWSKI
AGNIESZKA GRZELAK
Państwa Unii Europejskiej muszą mieć wzajemne zaufanie do swoich systemów wymiaru sprawiedliwości i uznawać prawo karne obowiązujące w innych krajach, nawet jeżeli wynik postępowania jest inny, niż byłby w przypadku postępowania prowadzonego na podstawie własnego prawa karnego.
Traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie przez długi czas nie miały nic wspólnego z prawem karnym, więc jeszcze do niedawna wydawało się, że prawo karne poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej nie stanie się przedmiotem regulacji wspólnotowych. Tak też początkowo twierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej: Trybunał), który w jednym z orzeczeń z 1981 roku stwierdził wręcz, że co do zasady ustawodawstwo w sprawach karnych i zasady procedury karnej są obszarami, w których państwa członkowskie mają kompetencje wyłączne.
Zmienia to się już od czasu przyjęcia traktatu o Unii Europejskiej w 1992 r. (TUE). Włączenie do obszaru działania Unii Europejskiej wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, a następnie - w traktacie amsterdamskim - rozszerzenie kompetencji Trybunału o współpracę policyjną i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta