Egzekucja sądowa wymaga szybkich zmian
Egzekucja sądowa wymaga szybkich zmian
- Stan egzekucji sądowej od lat budzi poważne zastrzeżenia. Cierpi na tym prestiż sądów, których wyroki nie są wykonywane, cierpi obywatelskie prawo dostępu do sądu. Jakie, pańskim zadaniem, są tego przyczyny?
SYLWERIUSZ M. KRÓLAK: - Po pierwsze - na skutek zubożenia społeczeństwa, chociaż nie tylko, wielu dłużników nie ma majątku nadającego się do egzekucji, choć liczne są przypadki przestępnego wyzbywania się mienia, bezprawnego usuwania go spod egzekucji.
Druga grupa przyczyn to wadliwość rozwiązań prawa cywilnego, materialnego i procesowego. Ale ostatnio przyjęte przez Sejm regulacje postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego są nowoczesne i korzystne. Trwają też prace nad kolejną nowelizacją ustawy o komornikach sądowych i egzekucji , bowiem poprzednia nowela, z 18 września. 2001 r., utrudniła prowadzenie egzekucji i funkcjonowanie komorników.
Nieobojętna jest też niska świadomość prawna wierzycieli, którzy nie wykorzystują swych uprawnień, np. zabezpieczenia roszczeń.
I wreszcie - przyczyny natury kadrowo-organizacyjnej i techniczno-administracyjnej, takie jak liczba i jakość kadry i warunki pracy. W zderzeniu z niedofinansowaniem wymiaru sprawiedliwości trudno je wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta