Z papugą do starosty
Z papugą do starosty
Na długiej światowej liście zwierząt szczególnie chronionych (obowiązuje też w Polsce) znalazły się rzadkie egzotyczne papugi (na zdjęciu ary fioletowe)
FOT. (C) AP
- BARBARA ZBIEGIENI, DEPARTAMENT OCHRONY PRZYRODY MINISTERSTWA ŚRODOWISKA
- KRYSTYNA MILART-SZOSTAK, BIURO RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH
- KAMELEON NA OKĘCIU
DANUTA FREY
Polska wypowiedziała walkę nielegalnemu handlowi chronionymi zwierzętami i roślinami. Każdy, kto trzyma żółwia, węża czy rzadką papugę, ma jeszcze tylko pół roku na ich zarejestrowanie, muszą one mieć odpowiednie dokumenty. Wprowadzono też wymóg uzyskiwania specjalnych zezwoleń na ich przywóz i wywóz. Światowe zyski z przemytu zwierząt Interpol szacuje na 5 mld dolarów rocznie, czyli tyle samo, ile wynoszą wpływy z handlu narkotykami.
Za trzymanie i przewożenie chronionych okazów bez wymaganych dokumentów grożą sankcje karne. Nikt się nie może tłumaczyć, że nie wie o tych przepisach. Przekonał się o tym właściciel koczkodana białonosego - wyrokiem sądu grodzkiego w Poznaniu z lutego br. musiał zapłacić 1000 zł grzywny i 500 zł nawiązki na ochronę przyrody za "nielegalną"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta