Ile możesz zażądać
Ile możesz zażądać
- III badanie wynagrodzeń w firmach z kapitałem polskim, przeprowadzone na zlecenie "Rz"
- część pierwsza
- część druga
- Raport płacowy firmy Sedlak & Sedlak
DOROTA CZERWIŃSKA
Co odpowiedzieć, kiedy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o oczekiwane zarobki? Wielu kandydatom sprawia to nie lada kłopot.
Boją się, że jeśli podadzą kwotę zbyt wysoką, to odpadną, jeśli za niską - będą później żałować.
- Z reakcji kandydatów na to pytanie można wnioskować, że jest ono najtrudniejsze i najbardziej stresujące. Bez względu na to, czy ubiegają się o stanowisko recepcjonistki czy dyrektora, zaczynają kręcić się na krzesłach, gestykulować i dużo, ale mało konkretnie mówić. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, że zapytana o oczekiwania finansowe osoba odpowiedziała wprost: "Chcę zarabiać X tysięcy zł". Obawiają się, że od odpowiedzi zależy, czy zostaną zatrudnieni - mówi Magdalena Kurpiewska z firmy doradczej Job Center.
Kandydaci starają się wybrnąć z tej sytuacji, twierdząc na przykład, że nie mogą odpowiedzieć, bo nie znają dokładnego zakresu przyszłych obowiązków. Potrzebują zatem więcej informacji i czasu do namysłu. - Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta