Drenaż gminnych budżetów wskutek zmian prawa
Drenaż gminnych budżetów wskutek zmian prawa
Państwo nakłada na gminy nowe obowiązki dotyczące zagospodarowania przestrzennego
RAFAŁ KLIMKIEWICZ
JÓZEF BOGUCKI
Skala publicznych pieniędzy, zmarnowanych przez fatalne tworzenie prawa o zagospodarowaniu przestrzennym, jest dotąd niezbadana, choć stanowi znaczące obciążenie dla finansów publicznych.
Nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym zastąpi ustawę z 7 lipca 1994 r. , w której znalazł się przepis o utracie mocy prawnej miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujących pod rządami jeszcze starszej ustawy obowiązującej do 1 stycznia 1995 r. Zarówno ustawa z 1994 r., jak i obecnie uchwalona, niewiele wnoszą do zagospodarowania przestrzennego, więcej zaś znaczą dla finansów publicznych - są poważnym obciążeniem dla gmin.
Najdroższy dokument
Ustawa z 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym określała plan miejscowy jako podstawowe narzędzie gospodarowania przestrzenią. Plany te stanowiły podstawę gospodarki gruntami i wszelkich decyzji podejmowanych w tym zakresie, miały postać planów ogólnych i szczegółowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta