Podatkowe skutki obrotu
Podatkowe skutki obrotu
WIESŁAW POMORSKI
Problematyka nabycia i sprzedaży ekspektatywy w polskim prawie podatkowym nie została odrębnie uregulowana ani zdefiniowana, choć w praktyce obrotu gospodarczego, przede wszystkim w budownictwie, występuje nader często.
EKSPEKTATYWA
To prawo do określonych dóbr, których rzeczywiste objęcie ma nastąpić dopiero w przyszłości. Niejednokrotnie bywa, że dobro w chwili jego zbycia lub przekazania jeszcze nie istnieje lub jest w fazie tworzenia. Ekspektatywa jest zatem swego rodzaju przyrzeczeniem: będę posiadał dobro w przyszłości, ale już teraz sprzedaję lub przekazuję wszystkie swoje prawa do niego.
Ekspektatywa związana jest najczęściej z prawem odrębnej własności lokalu (spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu lub domu jednorodzinnego) albo domu jednorodzinnego.
Może to powodować pewne komplikacje w stosowaniu przepisów podatkowych, zwłaszcza odnoszących się do ulg i zwolnień.
Ekspektatywa została uregulowana w przepisach ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. nr 4, poz. 27, z późn. zm.; dalej: ustawa). Z członkiem spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu spółdzielnia zawiera umowę o budowę takiego lokalu - w formie pisemnej pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta