Szansa dla prawników
Szansa dla prawników
ŁUCJA KORÓZS, MARIUSZ SZTORC
Referendarz sądowy został powołany do wykonywania czynności należących do sądu rejonowego w sprawach związanych z prowadzeniem ksiąg wieczystych i rejestrów sądowych. Niebawem będzie prowadzić postępowanie mediacyjne w sądach administracyjnych.
Celem utworzenia tego urzędu było, tak jak w Europie Zachodniej, odciążenie sędziów od wykonywania zadań pozaorzeczniczych, zmniejszenie przez to zaległości sądowych oraz obniżenie kosztów postępowania.
Instytucję tę do polskiego wymiaru sprawiedliwości wprowadziła ustawa z 21 sierpnia 1997 r. zmieniająca m.in. prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. nr 117, poz. 752). Przejęło ją nowe prawo o ustroju sądów powszechnych (dalej: usp) uchwalone 27 lipca 2001 r. (Dz. U. nr 98, poz. 1070), aczkolwiek z pewnymi zmianami oraz poszerzeniem niektórych uprawnień referendarza.
Bliżej pozycji sędziego
Na pierwszy plan wysuwa się zmiana przesłanek mianowania na stanowisko referendarza sądowego. W myśl nowych przepisów referendarzem nie może zostać - tak jak to przewidywały przepisy dotychczasowe - osoba, która ukończyła wyższe studia administracyjne. W tej kwestii art. 149 § 1 pkt 3 usp wymaga ukończenia wyższych studiów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta