Szlaban na frekwencję
Szlaban na frekwencję
Komentarz: Zakazana frekwencja
Po pierwszym dniu referendum unijnego nie dowiemy się, ile osób głosowało. Mimo opinii wielu prawników i polityków Państwowa Komisja Wyborcza nie zgodziła się wczoraj, żeby komisje terenowe podawały cząstkową frekwencję w trakcie głosowania. Także media nie będą mogły publikować sondaży na ten temat.
Dlaczego PKW zabroniła podawać frekwencję w trakcie trwania referendum unijnego? - To nie jest nasza decyzja. To stosowanie ustawy o referendum ogólnokrajowym, która zakazuje podczas ciszy wyborczej publikowania sondaży i "przewidywanych zachowań wyborców" - tłumaczył wczoraj przewodniczący PKW sędzia Ferdynand Rymarz. - Przecież posłowie mogli nie umieszczać takiego zapisu.
Konstytucja stawia wymóg ponad 50-procentowego uczestnictwa w referendum unijnym. Jeśli do urn pójdzie mniej niż połowa Polaków, to prezydent nie będzie mógł ratyfikować traktatu akcesyjnego. Wtedy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta