Antylustracja dostępu do informacji niejawnych
Antylustracja dostępu do informacji niejawnych
JAN BRYŁOWSKI
Autorzy projektu nowelizacji ustawy z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych, przygotowanego w międzyresortowym zespole roboczym pod przewodnictwem ministra Krzysztofa Janika (patrz tekst "Wieloletnie zamiast jednorazowych" , "Rz" z 16 kwietnia), powołują się na dotychczasowe doświadczenia krajowe i standardy NATO, często z dobrym skutkiem. Ich propozycje nie są jednak jedynymi godnymi rozważenia.
Usprawnieniu realizacji przepisów z ustawy z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. nr 11, poz. 95 ze zm.) z pewnością posłuży nowy, zmodyfikowany wykaz rodzajów informacji stanowiących tajemnicę państwową, wydłużenie czasu obowiązywania klauzul tajności tajemnicy służbowej - "poufne" z 5 do 10 lat, "zastrzeżone" z 2 do lat 5 - a także okresu ważności poświadczeń bezpieczeństwa - do klauzuli "tajne" z 5 do 7 lat, do klauzuli "ściśle tajne" z 3 do 5 lat.
Także inne proponowane regulacje, takie jak zawieszenie postępowania sprawdzającego, cofnięcie poświadczenia bezpieczeństwa na mocy postępowania kontrolnego, obowiązek zawiadamiania służby ochrony państwa o odmowach wydania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta