Nie igraj ze słońcem
Nie igraj ze słońcem
fot. East News
Modę na opaleniznę przyniósł dopiero XX wiek. Uznano, że smagłe ciało wygląda pięknie, młodo i zdrowo. To przekonanie pokutuje do dzisiaj, choć od dawna poza dobroczynnymi znane są także szkodliwe skutki działania słońca.
Opalane na brązowo ciało tylko przez kilka lat wygląda pięknie i młodo. Skumulowany przez lata nadmiar promieniowania daje potem o osobie znać - skóra staje się szorstka, zwiotczała, pełna przebarwień. Nie wspominając już o zagrożeniu czerniakiem - rakiem skóry.
Nawet ubranie nie chroni
Promienie słoneczne są dobrodziejstwem dla naszego organizmu. Dla zdrowia wystarczy jednak, zdaniem lekarzy, 15 minut przebywania na pełnym słońcu. To zaspokoi nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Jeśli zamierzamy opalać się dłużej, konieczne jest stosowanie zabezpieczeń, zwłaszcza jeśli z kąpieli słonecznych korzystamy od rana do godziny 14.
- Nie ma w tej chwili preparatów, które chroniłyby przed słońcem w 100 procentach, czyli przed zakresami promieniowania ultrafioletowego: UVB i UVA. Warto jednak używać preparatów i kremów z filtrami, gdyż nawet częściowa ochrona jest lepsza niż żadna - mówi dr Tomasz Pniewski, specjalista dermatolog z Akademii Medycznej w Warszawie.
Mało kto wie, że odzież...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta