Podpis na umowie to jeszcze nie wszystko
Podpis na umowie to jeszcze nie wszystko
Konsument czuje się często zagubiony, mimo że otrzymał umowę pisemną, dlatego przedsiębiorca jest zobowiązany udzielić mu pełnej informacji dotyczącej oferty
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
- PROF. EWA ŁĘTOWSKA
- MAREK RADWAŃSKI, POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW W POZNANIU
- ALINA URBAN, RZECZNIK URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW
HANNA FEDOROWICZ
Przedstawiciel firmy obiecywał klientowi coś, czego nie było potem w umowie. Klient mu uwierzył, umowę podpisał, nie przeczytawszy jej. W sporze z firmą poznańskie sądy stanęły po jego stronie i kazały oddać mu pieniądze. Wyroki wzorujące się na prawie unijnym zmierzają do tego, że konsumentów można i trzeba chronić szerzej, niż przyjęło się to w polskim orzecznictwie.
Firma AICE sprzedaje samochody na raty w tzw. systemie argentyńskim. Polega to na tym, że zainteresowani kupnem tworzą grupę, która wzajemnie się finansuje. Każdy wpłaca ustaloną miesięcznie ratę i raz na miesiąc jedna wylosowana osoba otrzymuje samochód, który dalej spłaca.
Agent firmy zapewniał klienta, że otrzyma auto już za cztery miesiące. Tak się jednak nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta