Kosztowny pieniądz
Kosztowny pieniądz
Wykres I
Wykres II
KRZYSZTOF KLUZA, STANISŁAW KLUZA
Wysokie realne stopy procentowe są jedną z przyczyn spowolnienia gospodarczego zarówno z uwagi na duże oprocentowanie kredytów, jak i na koszty przetrzymywania zasobów pieniężnych w gotówce lub w formie depozytu bankowego. Obecnie te koszty maleją, co stwarza szanse na powrót gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu.
Relatywnie wysokie oprocentowanie kredytów automatycznie przekłada się na ograniczenie dostępu sektora przedsiębiorstw do finansowania zewnętrznego. Powoduje to częściowe zmniejszenie aktywności gospodarczej oraz spadek liczby nowych przedsięwzięć o rentowności zadowalającej akcjonariuszy, czyli takiej, która przekracza zwrot z inwestycji w bezpieczne papiery dłużne (np. bony skarbowe) powiększony o odpowiednią premię za ryzyko.
Cena kredytu to jednak tylko jedna strona oddziaływania polityki pieniężnej. Jednocześnie bowiem podmioty niefinansowe - czyli osoby fizyczne i przedsiębiorstwa - które są posiadaczami zasobów pieniężnych - ponoszą z tego tytułu pewne koszty.
Te właśnie podmioty dysponują w Polsce ok. 300 mld zł zasobów aktywów pieniężnych (depozyty i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta