Słuszne roszczenia posiadaczy dłużnych papierów wartościowych
Słuszne roszczenia posiadaczy dłużnych papierów wartościowych
BARTŁOMIEJ PACZÓSKI
Bank Gospodarstwa Krajowego nie uznaje roszczeń posiadaczy dłużnych papierów wartościowych, których był emitentem przed wojną, powołując się m.in. na przedawnienie.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) był i nadal jest tyleż istotnym, co specyficznym elementem systemu bankowego w Polsce. Od prawie osiemdziesięciu lat, przerwanych okresem funkcjonowania gospodarki nakazowo-rozdzielczej, jest filarem funkcjonowania państwa, za pomocą którego realizuje ono swe podstawowe cele społeczno-gospodarcze. Z całą mocą daje temu wyraz ustawa z 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. nr 65, poz. 594), która weszła w życie 1 czerwca 2003 r.
Z inicjatywy Władysława Grabskiego
BGK powstał na mocy rozporządzenia prezydenta Rzeczypospolitej z 30 maja 1924 r. (Dz. U. nr 46, poz. 477) z połączenia trzech, wywodzących się z Galicji, publicznych instytucji kredytowych: Polskiego Banku Krajowego, Państwowego Banku Odbudowy oraz Zakładu Kredytowego Miast Małopolskich. Inicjatorem powstania BGK był premier Władysław Grabski, ojciec reformy walutowej i Banku Polskiego. Siedzibą BGK została Warszawa, a jego centrala od 1931 r. mieściła się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta