Trują się, bo lubią
Trują się, bo lubią
fot. East News
Byli palacze radzą, aby w czasie walki z nałogiem unikać kawiarni oraz innych miejsc, w których nie ma kącików dla niepalących.
Palacz wie, że palenie papierosów powoduje żółknięcie zębów i cuchnący oddech oraz zadyszkę. Zwiększa też ryzyko zachorowania na raka płuc i na choroby krążenia. Palacz ma też świadomość, że przepala rocznie luksusową wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie. Pali jednak dalej. Dlaczego? Bo lubi.
- W tej chwili palenie papierosów jest traktowane przez Światową Organizację Zdrowia WHO jak choroba - mówi profesor Dorota Górecka z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - Palenie to nie nałóg, lecz choroba z uzależnienia. Wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta, diagnostyki, oceny motywacji, skali uzależnienia i przepisania odpowiedniej terapii. Czasem będzie to psychoterapia grupowa, czasem lek lub - jeżeli pacjent sobie życzy - można mu zaproponować jakąś metodę niekonwencjonalną.
Motywacja
Prof. Górecka podkreśla, że najważniejsza w leczeniu uzależnienia od nikotyny jest motywacja. Bez niej skuteczność terapii jest mniejsza.
Doktor Dariusz Chełstowski, który prowadzi prywatną Poradnię Antynikotynową w Inowrocławiu, zdecydowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta