Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezwykłość zwykłych ludzi

06 czerwca 2003 | TeleRzeczpospolita | BH
źródło: AP

ZBLIŻENIE ROZMOWA BARBARY HOLLENDER Z GUSEM VAN SANTEM

Niezwykłość zwykłych ludzi

(C) AP

Dostał Złotą Palmę ostatniego festiwalu w Cannes za film "Słoń" o masakrze w szkole w Columbine. 50-letniemu Gusowi Van Santowi już pierwsze filmy "Mala noche", "Drugstore Cowboy" i "Moje własne Idaho" przyniosły miano reżysera kultowego. Potem zrealizował kilka interesujących filmów hollywoodzkich, jak "Buntownik z wyboru", "Psychol" i "Szukając siebie", by znów wrócić na niezależne ścieżki w "Gerrym" i "Słoniu". Ale zawsze pozostaje wierny swoim bohaterom: trochę nieprzystosowanym, niekonwencjonalnym, innym.

Rz: Tragedia w Columbine, gdzie dwóch licealistów zastrzeliło swoich czternastu kolegów i nauczyciela, wydarzyła się dwa lata temu. Powstało na ten temat kilka dokumentów, m.in. nagrodzony Oscarem "Bowling for Columbine" Michaela Moore'a. Dlaczego zdecydował się pan powrócić do tamtych wydarzeń w filmie fabularnym?

Bo dzisiaj trzeba mówić o przemocy i jej korzeniach. Nie wolno tego tematu przemilczać. "Słoń" jest bardzo amerykański, bo to właśnie w Stanach powtarzają się ataki agresji w szkołach. Ale myślę, że nie tylko tam narasta frustracja wśród młodzieży. Starałem się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2942

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament