Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nęcone ciepłem i zapachem

06 czerwca 2003 | Raporty | AS
autor zdjęcia: paw
źródło: SPL

Z MIĘTĄ NA KOMARY - NIE DAJ SIĘ UKĄSIĆ

Nęcone ciepłem i zapachem

fot. East News

By zwabić komara, nie trzeba wiele - wystarczy oddychać. Już z odległości 600 metrów owady te wyczuwają wydychany przez ludzi dwutlenek węgla.

Nie drap

- Sezon najbardziej uciążliwych ukąszeń przez owady jest w maju. Wtedy kąsają meszki. Do ukąszeń komarów, które pojawiają się później, ludzie zdążyli się przyzwyczaić i reakcje alergiczne na nie występują rzadko - mówi dr Ewa Chlebus, dermatolog. - Największe problemy po ukąszeniach mają ludzie o suchej skórze, skłonni do reakcji alergicznych. Jeżeli w ciągu pierwszej nocy po ukąszeniu człowiek się drapie i nie może usnąć z powodu świądu, powinien zgłosić się do lekarza - dodaje dr Chlebus.

Wydaje nam się, że komary gryzą wszędzie. To nieprawda. Zdaniem naukowców, jedynie na pięciu procentach skóry człowieka komar znajdzie odpowiednie miejsce, w którym może wkłuć się i pożywić. Jest owadem zdesperowanym - próbuje do skutku. Krew piją jednak jedynie samice - zarówno komarów, jak i meszek. Białko w niej zawarte jest im potrzebne do złożenia jaj.

By znaleźć żywiciela,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2942

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament