Nęcone ciepłem i zapachem
Nęcone ciepłem i zapachem
fot. East News
By zwabić komara, nie trzeba wiele - wystarczy oddychać. Już z odległości 600 metrów owady te wyczuwają wydychany przez ludzi dwutlenek węgla.
Nie drap
- Sezon najbardziej uciążliwych ukąszeń przez owady jest w maju. Wtedy kąsają meszki. Do ukąszeń komarów, które pojawiają się później, ludzie zdążyli się przyzwyczaić i reakcje alergiczne na nie występują rzadko - mówi dr Ewa Chlebus, dermatolog. - Największe problemy po ukąszeniach mają ludzie o suchej skórze, skłonni do reakcji alergicznych. Jeżeli w ciągu pierwszej nocy po ukąszeniu człowiek się drapie i nie może usnąć z powodu świądu, powinien zgłosić się do lekarza - dodaje dr Chlebus.
Wydaje nam się, że komary gryzą wszędzie. To nieprawda. Zdaniem naukowców, jedynie na pięciu procentach skóry człowieka komar znajdzie odpowiednie miejsce, w którym może wkłuć się i pożywić. Jest owadem zdesperowanym - próbuje do skutku. Krew piją jednak jedynie samice - zarówno komarów, jak i meszek. Białko w niej zawarte jest im potrzebne do złożenia jaj.
By znaleźć żywiciela,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta