Od sceptycyzmu do ostrożnego poparcia
Od sceptycyzmu do ostrożnego poparcia
Jan Paweł II: Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy
(C) REEUTERS
Po kilku latach dyskusji wewnątrz Kościoła stosunek do integracji jest jasny: Jan Paweł II od początku widzi miejsce Polski w Unii Europejskiej. Stanowisko Episkopatu ewoluowało, by wreszcie, ale wciąż pośrednio, biskupi powiedziedzieli: głosujcie tak, jak mówi Ojciec Święty. Duchowieństwo parafialne w większości opowiada się za przystąpieniem do Unii, chociaż bez entuzjazmu sprzed kilku lat. Wierni będą głosować, jak nakazuje im sumienie.
Poglądy na integrację stały się w ostatnich latach jedną z najważniejszych kwestii dzielących Kościół w Polsce. Unia podzieliła Kościół, w sensie wspólnoty wiernych, podobnie jak całe społeczeństwo. W tej sytuacji to, iż biskupom, których osobiste poglądy w tej sprawie są zróżnicowane, udało się wydać wspólny dokument pozytywnie odnoszący się do wejścia Polski do wspólnoty europejskiej, należy uznać za duże osiągnięcie. Nie jest to przecież grono kilkuosobowe, jak na Litwie, Słowacji czy Węgrzech - gdzie episkopaty wyraźnie powiedziały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta