Od urodzenia w Unii
Od urodzenia w Unii
Krótka historia Unii
FOT. (C) KRZYSZTOF JANKOWSKI TAM/TAM
Jedna, dopiero od niedawna asfaltowa droga, brak sklepu, szare, zniszczone budynki - pozostałość po dawnym PGR. Wieś Unia na Wielkopolsce, nieopodal Słupcy. Mieszka tu 13 rodzin - około 50 osób. Od upadku PGR nie mają pracy.
Było pięknie
- Przed wojną we wsi stało tylko kilka chałup i piękny, należący do rodziny Chrzanowskich pałac - opowiada Józef Banasik, sołtys Unii. Dziś obiekt jest kompletnie zrujnowany. O dawnej świetności mogą świadczyć jedynie resztki marmurowych kolumn w sali balowej oraz wielki herb rodziny Chrzanowskich nad wejściem.
Przed wojną we wsi Unia stało tylko kilka chałup i piękny pałac
Pałac ma ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni. W samej piwnicy jest 17 pomieszczeń, każde podpiwniczone. Budowano go na początku ubiegłego wieku i jak na tamte czasy był bardzo nowoczesny - miał wodę i centralne ogrzewanie. Można powiedzieć, że ten obiekt to z jednej strony ofiara komunizmu, ale z drugiej - transformacji. Paradoksalnie, gdyby nie upadł poprzedni ustrój, to najprawdopodobniej dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta