Partyjne zakręty i przełomy
Partyjne zakręty i przełomy
Para prezydencka głosowała w sobotę. "Co masz zrobić jutro, zrób dziś" radził Aleksander Kwaśniewki.
JAKUB OSTAłŁWSKI
PIOTR ŚMIŁOWICZ
14 lat stosunków Polski z Unią Europejską, poprzedzających referendum, to nie tylko okres formalnych negocjacji. To także historia większych lub mniejszych zwrotów dokonywanych przez ugrupowania polityczne.
Wydarzenia roku 1989 i powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego oznaczało zerwanie z komunistycznym systemem politycznym oraz centralistyczną gospodarką. Oznaczało także zmianę orientacji polskiej polityki zagranicznej, choć zmiana ta musiała następować stopniowo - w momencie tworzenia rządu nic przecież nie zapowiadało upadku Związku Radzieckiego, istniały też w najlepsze Układ Warszawski i RWPG.
Już jednak w expos? Mazowieckiego znalazła się proeuropejska deklaracja, a w 1990 roku rząd wystąpił z wnioskiem o rozpoczęcie rozmów na temat stowarzyszenia ze Wspólnotami Europejskimi.
Był to czas, kiedy formowała się polska scena polityczna. Obóz postsolidarnościowy dzielił się w efekcie tzw. wojny na górze, ale powstające nowe formacje - ROAD, PC, FPD - były co prawda zwolennikami bardzo ogólnie rozumianej opcji "prozachodniej" i "proeuropejskiej",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta