Bezprawie legislacyjne jako źródło szkody
Bezprawie legislacyjne jako źródło szkody
RYS. JACEK FRANKOWSKI
- Konstytucja
- Kodeks cywilny
- Kodeks postępowania administracyjnego
JÓZEF FORYSTEK
Sądy powszechne już dzisiaj obowiązane są do samodzielnego orzekania o odpowiedzialności skarbu państwa za szkody spowodowane bezprawnym działaniem władzy publicznej. Podstawą tą jest art. 77 konstytucji.
Bezprawie legislacyjne to sprzeczność zachowania władzy ustawodawczej, a także władzy wykonawczej w zakresie wydawania przepisów wykonawczych do ustaw (rozporządzeń), z szeroko rozumianym porządkiem prawnym, najczęściej z konstytucją. Może to być "czynienie" (np. wprowadzenie normy prawnej sprzecznej z normą wyższego rzędu, tj. z porządkiem konstytucyjnym lub prawem wspólnotowym) lub "zaniechanie" związane z niewydaniem - mimo istniejącego obowiązku - określonego aktu normatywnego (np. rozporządzenia mającego na celu wykonanie ustawy lub implementującego dyrektywy prawa wspólnotowego).
Trochę historii
Termin "ustawowe bezprawie", wprowadzony przez Gustawa Radbrucha w latach 40., dopiero w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dalej: ETS) w Luksemburgu zaczął być rozumiany bardzo szeroko i odnosić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta