Polacy zachowują się racjonalnie
Polacy zachowują się racjonalnie
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Jak, Pana zdaniem, Polska może skorzystać na członkostwie w Unii Europejskiej?
Z punktu widzenia gospodarki wydaje się, że jest duża szansa, iż członkostwo oznacza szybszy wzrost gospodarczy. Od razu trzeba jednak powiedzieć, że jest to szansa, ale nie jest to pewnik. Tyle tylko, że z tej szansy wiele krajów Unii Europejskiej skorzystało.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby z tej szansy móc skorzystać?
To pytanie zarówno o sferę polityki gospodarczej, jak i o sferę przedsiębiorstw czyli mikroekonomii. Z punktu widzenia makro, czyli politycznego, ważnych będzie kilka podstawowych spraw. Po pierwsze - polityka gospodarcza powinna wspierać procesy inwestycyjne, które z członkostwem mogą się wiązać i zwykle się wiążą. Trzeba stworzyć takie środowisko dla inwestorów, żeby były w nich warunki dla inwestycji prywatnych. Członkostwo w Unii oznacza po prostu mniejsze ryzyko dla inwestorów, ale jeżeli nie zostanie stworzone lepsze środowisko inwestycyjne, przypłynie mniej kapitału. Po drugie - polityka gospodarcza może oczywiście pomagać w przyciąganiu czy też w lepszym wykorzystywaniu środków strukturalnych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta