Szanse i zagrożenia dla samorządów
Szanse i zagrożenia dla samorządów
Bodaj największym zmartwieniem śląskich samorządowców jest dziś problem wykorzystania funduszy europejskich, jakie mogą otrzymać w najbliższych latach. Ponad połowa pomocy strukturalnej oferowanej przez UE zostanie bowiem przeznaczona właśnie dla samorządów. Będą mogły korzystać z niej już od stycznia przyszłego roku, oczywiście pod warunkiem, że się odpowiednio przygotują.
Samorządy muszą przedstawić dobre programy, bo tylko takie będą akceptowane, i znaleźć w swojej kasie fundusze, które pokryją przynajmniej 25 proc. kosztów projektów. Śląskie miasta nie są nadmiernie zadłużone, istnieje więc szansa, że uda im się wykorzystać unijne fundusze. A na region przypadnie około 270,6 mln euro. Jest więc o co walczyć.
- Stanowczo dementuję opinię, że samorządy nie potrafią pisać wniosków i starać się o fundusze. Przeciwnie. Wiele nabyło już sporej wprawy. Podstawowym problemem jest konieczność zgromadzenia części środków na realizację projektów, które finansowane będą z Funduszu Spójności. Gminy muszą poważnie się zastanowić, czy składać wnioski na duże inwestycje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta