Polska na progu Unii
Polska na progu Unii
- Było spokojnie
Wszystko wskazuje na to, że Polska stanie się 1 maja 2004 r. członkiem Unii Europejskiej. Kiedy zamykaliśmy to wydanie "Rzeczpospolitej", wyglądało na to, że referendum unijne będzie ważne. Badania, które dla TVP wykonała sopocka Pracownia Badań Społecznych, pokazywały, że frekwencja przekroczyła konstytucyjny próg - sięgnęła 56,2 proc. uprawnionych. Zwolennicy integracji odnieśli druzgocące zwycięstwo - "tak" Unii powiedziało 81,9 proc. Polaków, "nie" wybrało 18,1 proc.
Nieoficjalnie wiadomo, że dopiero na godzinę przed zamknięciem lokali frekwencja przekroczyła połowę uprawnionych - sięgnęła 52 proc. Jeszcze o 18.00, czyli na dwie godziny przed zakończeniem referendum, brakowało 5 proc. do konstytucyjnego progu.
Frekwencja była niska już pierwszego dnia. Kiedy w sobotę tuż przed północą przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz dysponował już niemal kompletnymi danymi z całego kraju, okazało się, że do urn poszło pierwszego dnia 17,61 proc. Polaków. Przypomnijmy - po pierwszym dniu frekwencja na Litwie wyniosła ponad 23 proc., a na Słowacji ok. 25 proc.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta