Zagrożenia są, ale inne
Zagrożenia są, ale inne
PAWEŁ PELC
W tekście " Druga strona medalu " ("Rz" z 10 lipca) Mirosław Woś opisuje w mechanizm "oficjalnych rankingów przygotowywanych przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE)", który jego zdaniem "działa (...) destrukcyjnie". Zdaniem autora uwzględnianie wyłącznie zysków ignoruje możliwe straty i jest to "niezgodne z praktyką prezentacji wyników funduszy w innych krajach OECD", gdyż polskie rozwiązanie jest "pogorszoną kopią systemu powstałego w 1999 r. w Chile".
Rozważania te pomijają jednak istotne cele systemu emerytalnego, który ma zagwarantować wszystkim uczestnikom pewność otrzymania emerytury z jego kapitałowej części, co wymusza stworzenie mechanizmów ograniczających nadmierne ryzyko, nie zaś potęgujących je, jak proponuje autor.
Polemikę z jego tezami warto zacząć od wskazania, że w polskim systemie nie istnieje w ogóle oficjalny ranking funduszy emerytalnych. Organ nadzoru (w latach 1998 - 2002 UNFE, obecnie KNUiFE) ogłasza jedynie raz na kwartał wyniki inwestycyjne osiągnięte przez fundusze emerytalne (a dokładniej - zmianę wartości ich jednostki rozrachunkowej) w ciągu poprzednich dwóch lat, co wiąże się z publikacją średniej ważonej i minimalnej stopy zwrotu za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta