Rzeczpospolita Czytelników
Nowe zasady obrotu ziemią rolną
Od 16 lipca obrót ziemią rolną odbywa się według ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. nr 64, poz. 592). Wczoraj wynikające z jej przepisów wątpliwości wyjaśniał ekspert "Rz" prof. nadzw. Błażej Wierzbowski, kierownik Katedry Prawa Rolnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oto relacja z dyżuru telefonicznego:
Czy rzeczywiście od 16 lipca ziemię rolną może nabyć tylko ten, kto ma kwalifikacje rolnicze i gospodarstwo rodzinne?
Ależ nie! Ziemię rolną każdy ma prawo kupić. Z tym że nabywca prowadzący gospodarstwo rodzinne (w tym celu trzeba być m.in. rolnikiem indywidualnym) ma uprzywilejowaną pozycję. To znaczy, że - dokupując ziemię - nie musi się obawiać, że Agencja Nieruchomości Rolnych (tak od 16 lipca nazywa się Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa) skorzysta z prawa jej pierwokupu. Oczywiście, jeżeli mieszka w gminie, w której ziemia leży, lub w sąsiedniej, a w wyniku transakcji gospodarstwo nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.
Proszę w takim razie o rozszyfrowanie pojęcia "gospodarstwo rodzinne"
To gospodarstwo o obszarze nie mniejszym niż 1 ha i nie większym niż 300 ha użytków rolnych, prowadzone przez rolnika indywidualnego. Z kolei rolnik indywidualny to osoba będąca właścicielem lub dzierżawcą takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta