Odliczenie VAT to prawo, nie przywilej czy ulga
Polskie podatki przed akcesją
Odliczenie VAT to prawo, nie przywilej czy ulga
Prawo do pomniejszenia VAT o podatek naliczony w fakturach zakupu towarów i usług to jedna z najważniejszych VAT-owskich zasad. Uregulowana jest ona w art. 17 i 19 VI dyrektywy UE. Podobnie jak w Polsce, tak i w Unii podstawowy warunek odliczenia to związek zakupów ze sprzedażą opodatkowaną, a dokładnie z transakcjami dającymi prawo do odliczenia. Tego właśnie dotyczy kolejny odcinek cyklu o polskich podatkach przed akcesją.
Grażyna Młynarczyk-Borecka, doradca podatkowy w zespole VAT Ernst & Young, wyjaśnia, że na gruncie VI dyrektywy prawo do odliczenia obejmują, oprócz transakcji opodatkowanych, również transakcje zwolnione z prawem do odliczenia. Można je porównać do obowiązującej obecnie w Polsce stawki 0 proc., stosowanej np. w eksporcie.
Zwolnienie z prawem do odliczenia w UE obejmuje przede wszystkim wywóz towarów poza państwa członkowskie, jak i w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych. Trzeba jednak pamiętać, że pojęcie eksportu dotyczy tylko pierwszej z tych sytuacji i tak samo będzie po naszym przystąpieniu do UE. Jedynie przy wywozie towarów poza terytorium Wspólnoty właściwa będzie stawka zerowa. Natomiast do wywozu towarów w ramach Unii będzie stosowana albo stawka 0 proc., albo podstawowa, tj. 22 proc. - m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta