Poza granicą debaty
Poza granicą debaty
(c) MIROSŁAW OWCZAREK
JERZY KRANZ
Jednym z istotnych tematów polsko-niemieckiego dialogu i sąsiedztwa jest postrzeganie historii i kultury. Wiedzy na ten temat, a zwłaszcza doświadczenia historycznego, nie dziedziczy się, tak więc ważne jest, co i jak pokazywać i przekazywać nowym pokoleniom, nie ograniczając się jednak tylko do okresu ostatniej wojny, a raczej sytuując ją w perspektywie minionych wieków, a także nowej, europejskiej przyszłości.
Mieszanie przyczyn i skutków
Mimo przezwyciężenia wielu uprzedzeń, a także ustosunkowania się do nie zawsze jasnych kart historii, wiele jeszcze pozostaje do zrobienia, zwłaszcza w kontekście utrwalania się często wybiórczego stanu wiedzy i świadomości obecnych pokoleń. Na tle różnych pomników w stosunkach polsko-niemieckich brakuje dobrze opracowanych i powszechnie dostępnych, informacyjnych i edukacyjnych form przedstawiania historii i kultury obu narodów. Nie ma więc niedostatku tematów ani specjalistów, brak jest natomiast długofalowej koncepcji działania. Chodzić tu może przykładowo o programy badawcze, wystawy, działania oświatowe lub lepsze wykorzystanie dorobku polsko-niemieckiej komisji podręcznikowej.
Wybór formy i metody nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta