Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukarać, ale jak?

18 lipca 2003 | Prawo | IG

Sankcje karne dla podmiotów zbiorowych

Ukarać, ale jak?

IWO GABRYSIAK MIKOŁAJ BIENIASZ

W przeciwieństwie do ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych , ustawy o podatku dochodowym nie posługują się pojęciem "przychód spółek osobowych". To może oznaczać konieczność jego określenia w postępowaniu sądowym.

Kiedy 28 listopada 2003 r. wejdzie w życie ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (dalej: uopz), możliwe będzie skazanie wyrokiem karnym m.in. spółki prawa handlowego.

Przyjęte konstrukcje prawne są tak nowatorskie, że nie tylko prawnicy będą zmuszeni do wykonania ogromnej pracy, by zrozumieć istotę tego mechanizmu i przełożyć go na praktykę, ale i sam ustawodawca dokona zapewne wielu zmian na potrzeby praktyki sądowej.

Kwestia interpretacji

Jednym z najistotniejszych elementów nowej konstrukcji są sankcje. Reguluje je przede wszystkim art. 7 ust. 1 uopz, który brzmi: "Za czyn określony w ustawie wobec podmiotu zbiorowego orzeka się karę pieniężną w wysokości do 10 proc. przychodu określonego w trybie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, osiągniętego w roku podatkowym poprzedzającym wydanie orzeczenia".

Przewidziana sankcja jest w swym maksymalnym wymiarze bardzo surowa i może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2977

Spis treści
Zamów abonament