Wsparcie dla rozwoju, mniej na konsumpcję
Wsparcie dla rozwoju, mniej na konsumpcję
Przez pierwsze trzy lata po integracji na polską wieś z budżetu Unii Europejskiej trafiać będzie rocznie około 2,4 mld euro. Jest to kwota prawie dwukrotnie większa niż wydatki budżetowe (bez KRUS) ponoszone na rolnictwo przed akcesją. Do tego doliczyć należy około 1 mld euro rocznie na wsparcie wsi z budżetu krajowego. Choć zasady finansowania Wspólnej Polityki Rolnej UE są ściśle sprecyzowane, to jednak nie wiadomo jeszcze, które z obecnie istniejących instrumentów pomocy państwa dla rolników będą funkcjonować po naszym wejściu do Unii.
Dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Aleksandra Szelągowska tłumaczy, że w tej chwili nie można jeszcze określić, czy któreś z obowiązujących form pomocy dla rolnictwa przestaną funkcjonować po naszym wejściu do Unii. - Wszystko zależeć będzie od przyszłorocznej ustawy budżetowej i limitu wydatków na rolnictwo. W traktacie akcesyjnym zapisano, że obecna pomoc państwa dla rolnictwa może zostać utrzymana przez 3 lata po akcesji. Po wejściu do Unii Polska będzie miała 4 miesiące na przedłożenie Komisji Europejskiej listy instrumentów, które będziemy chcieli dalej finansować - mówi Szelągowska. Dr Dominika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta