Nie znają przepisów, błędnie je interpretują albo starają się obniżyć koszty
Nie znają przepisów, błędnie je interpretują albo starają się obniżyć koszty
Prawie połowa z wniosków o ukaranie, skierowanych do sądów w wyniku zeszłorocznych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczyła wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem przepisów prawa pracy. U 73 761 skontrolowanych pracodawców inspektorzy ujawnili 101 740 wykroczeń przeciwko prawom pracownika.
Powody nierespektowania prawa pracy są różne. - Pracodawcy nie znają przepisów lub błędnie je interpretują. Albo, starając się obniżyć koszty, zmniejszają zatrudnienie, jednocześnie wydłużając czas pracy zredukowanej załodze. - komentuje Anna Tomczyk, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.
Wątpliwy czas pracy
W opinii PIP naruszanie przepisów dotyczących czasu pracy to często skutek trudności interpretacyjnych. Wątpliwości budzi np. art. 129 k.p. , który wprowadza instytucję dnia wolnego wynikającego z pięciodniowego tygodnia pracy, nie określając przy tym zasad rekompensaty. - Jeżeli pracownik będzie zobowiązany do przyjścia w dniu dla niego wolnym, to w pierwszej kolejności pracodawca - chcąc zachować zasadę właściwej liczby dni wolnych - powinien mu wyznaczyć inny dzień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta