Widmo Czerwonych Khmerów
- Hun Sen - sylwetka
Nun Chea, były doradca Pol Pota i guru Czerwonych Khmerów wciąż może liczyć na szacunek - przynajmniej niektórych - Kambodżan
(c) AP
Kambodżanie, którzy nie mogą otrząsnąć się z koszmaru polpotowskiej rewolucji (1975 - 1979), wybierali wczoraj nowy parlament. Wszystko wskazuje na to, że wybory nie zmienią układu sił, jaki ukształtował się po zakończeniu wojny domowej.
W 1991 roku konstytucyjnie przywrócono monarchię, ale komuniści pozostali najsilniejszym ugrupowaniem politycznym dzięki rozbudowanej, silnej strukturze władzy, jaką stworzyli w czasach okupacji kraju przez wojska wietnamskie (1979 - 1989). Po wyborach powszechnych w 1993 roku, nadzorowanych przez ONZ, kierowana przez premiera Hun Sena Ludowa Partia Kambodży (LPK) musiała jednak podzielić się rządami z rojalistycznym Frontem na rzecz Zjednoczonej i Niepodległej Kambodży (FUNCINPEC). Czerwonym Khmerom zablokowano dostęp do władzy, ale nie pociągnięto ich do odpowiedzialności za ludobójstwo.
Przywódca FUNCINPEC, książę Norodom Ranariddh (syn króla Sihanouka), otrzymał stanowisko współpremiera. Faktycznie był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta