Jakie rekompensaty dla elektrowni
Jakie rekompensaty dla elektrowni
(c) MACIEJ PODSIADLIK
Na 14 -16 mld zł szacuje się wartość obligacji, których emisja spowoduje, że z rynku energetycznego będą mogły zniknąć kontrakty długoterminowe. Od początku lat 90. kontrakty kształtowały cenę energii elektrycznej w Polsce, po ich rozwiązaniu jest szansa na jej urynkowienie.
Na najbliższe posiedzenie rządu trafi koncepcja likwidacji kontraktów długoterminowych (KDT) w energetyce. Ustawa określająca zasady, na jakich to nastąpi - według zapewnień wiceministra gospodarki, pracy i polityki społecznej Jacka Piechoty - powinna być przedstawiona rządowi na przełomie sierpnia i września. Jeżeli harmonogram zostanie dotrzymany, a Sejm do końca roku zdoła przyjąć ustawę, w połowie 2004 r. znikną kontrakty, na podstawie których sprzedaje się w kraju na rynku hurtowym ponad połowę ogółu wytwarzanej energii elektrycznej. Głównym problemem w tym przypadku nie jest jednak tempo pracy Sejmu, ale ustalenie jak duże rekompensaty powinny otrzymać elektrownie i elektrociepłownie w związku z likwidacją kontraktów.
KDT na lata
Kontrakty długoterminowe to umowy zawarte między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi a elektrowniami i elektrociepłowniami w latach 1994 - 2000. PSE zobowiązują się w nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta