Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reduta Pileckiego

01 sierpnia 2003 | Specjalny | Na
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Reduta Pileckiego

R OTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO NAZYWANO NIEKIEDY - Z PEWNĄ EMFAZĄ, LECZ NIE Z PRZESADĄ - NAJODWAŻNIEJSZYM ŻOŁNIERZEM II WOJNY ŚWIATOWEJ.

Numer 4859

19 września 1940 roku za zgodą dowództwa ZWZ oddał się w ręce niemieckie podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu i trafił do KL Auschwitz jako Tomasz Serafiński, otrzymał obozowy numer 4859. Zainicjował organizację konspiracyjną, a po scaleniu grup podziemia stworzył obozowy Związek Organizacji Wojskowych. Stale przesyłał do władz ZWZ, a następnie AK, meldunki o sytuacji w obozie, które były nie tylko dla władz Polski podziemnej, bo także dla zachodnich sojuszników, jednym z pierwszych źródeł informacji o hitlerowskim systemie obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. 27 kwietnia 1943 roku zbiegł z obozu. Złożył obszerny raport.

Został włączony do Kedywu, a następnie do grupy przygotowującej w najściślejszej tajemnicy struktury "Nie", czyli organizacji, która miała zastąpić Armię Krajową, gdyby Polska dostała się pod okupację sowiecką. Z tego powodu otrzymał zakaz uczestniczenia w akcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2989

Spis treści
Zamów abonament