Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stawka na niezależność

01 sierpnia 2003 | Prawo | GD
źródło: Nieznane

Ład korporacyjny a sprawujący nadzór

Stawka na niezależność

RYS. ZBIGNIEW KOŁACZEK

GRZEGORZ DOMAŃSKI

O udziale niezależnych funkcjonariuszy nadzoru w zarządzaniu trzeba rozstrzygnąć w ustawie, bo to sprawa zbyt doniosła, by pozostawić ją do uznania spółkom.

Pośród wielkiej obfitości wypowiedzi na temat ładu korporacyjnego (corporate governance) na szczególną uwagę zasługuje tzw. raport Wintera z 2002 r. Ważna jest nie tylko jego pozycja instytucjonalna (Grupa Ekspertów Prawa Spółek została powołana przez Komisję Europejską we wrześniu 2001 r. pod kierunkiem Jaapa Wintera, profesora Uniwersytetu Amsterdamskiego), lecz także cel: sformułowanie podstawowych założeń jednolitego europejskiego prawa spółek. Ze zrozumiałych względów założenia te mają znaczenie dla polskiego prawa i polskich spółek publicznych.

Musi być dla nich miejsce

Raport Wintera zajmuje się m.in. problemem niezależności osób sprawujących nadzór we współczesnej spółce akcyjnej. Z lektury złożonych ostatnio władzom warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wiążących deklaracji w sprawie przestrzegania zasad ładu korporacyjnego wynika, że wiele spółek nie akceptuje udziału tzw. członków niezależnych w radzie nadzorczej. Tymczasem, zdaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2989

Spis treści
Zamów abonament