Pamięć nie tylko o wypędzonych
Pamięć nie tylko o wypędzonych
Wspólna Europa powinna być zbudowana także na fundamencie moralnym. Dlaczego jego częścią nie miałaby być pamięć o zbrodniach, cierpieniach ofiar, poświęceniu ludzi, którzy przeciwstawiali się dyktaturom? Czy nie nadszedł czas by powołać Europejskie Centrum Ofiar Totalitaryzmów XX wieku? Jego miejscem mogłaby być Warszawa, miasto bardziej doświadczone przez historię niż jakiekolwiek inne w Europie. To przecież tutaj odbyło się najbardziej masowe, długotrwałe, okupione największymi ofiarami powstanie przeciw totalitaryzmowi.
Po wielu miesiącach jak bumerang powraca projekt Centrum przeciwko Wypędzeniom. W nieco "zeuropeizowanej" wersji, która ma w jakimś, zapewne bardzo ograniczonym stopniu, uwzględniać cierpienia innych poza Niemcami narodów. W ten sposób Związek Wypędzonych i jego szefowa Erika Steinbach, główna promotorka pomysłu centrum, reagują na krytykę niektórych środowisk niemieckich, a być może także głosy płynące z Polski.
Niedawno "Rzeczpospolita" (15.07. 2003 r.) opublikowała apel środkowoeuropejskich intelektualistów idący znacznie dalej, odrzucający całkowicie projekt centrum skupionego na doświadczeniach Niemców, usytuowanego w Berlinie. "Opowiadamy się za utworzeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta