Lokomobile, koźlak i wielkie kleszcze
Lokomobile, koźlak i wielkie kleszcze
Dwór i muzeum w Ciechanowcu
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Jadąc przez Mazowsze w kierunku Podlasia mijamy duże obszary bez atrakcji turystycznych. Kiedy chcemy zwiedzać zabytki, mamy problem. Dlatego warto zaplanować zwiedzanie Ciechanowca, który zaskakuje bogactwem atrakcji. Aby zwiedzić miasteczko dokładnie, potrzebujemy 3 - 4 godzin.
Wiadomo z kronik, że już w XIII wieku był tu gródek obronny, ale co się działo później, nie wiadomo, ponieważ najstarsze zachowane dokumenty pochodzą z wieku XVI. Dzięki pieczęciom przy nich wiemy, że już wtedy herb miasta zawierał dwa skrzyżowane klucze i gwiazdę.
Osiemnasty wiek można nazwać złotym wiekiem miasta. Pod mądrymi rządami rodu Ossolińskich miejscowość się rozwija i wzbogaca o zachowane do dziś zabytki. To właśnie wtedy zostaje sprowadzony architekt Jan Adrian Kluk, który wybudował barokowy kościół pw. Świętej Trójcy i Szpital Sióstr Miłosierdzia. Podaję pełne imiona architekta, aby nie pomylić go z najbardziej znanym mieszkańcem Ciechanowca. Jan Krzysztof Kluk (ur. 1739) był synem wspomnianego architekta i przez dwadzieścia sześć lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta