Jedność w różnorodności
Jedność w różnorodności
Jacques Le Goff (1924), francuski historyk mediewista. W latach 1972 - 1977 kierował Sekcją VI (Nauki Społeczne) w paryskiej ?cole Pratique des Hautes Etudes; członek komitetu redakcyjnego "Annales" i jeden z najważniejszych twórców tej szkoły. Zajmował się również dydaktyką uniwersytecką i popularyzacją historii. Szczególne związki łączą go z Europą Środkową. Ożeniony z Polką, zaprzyjaźniony z polskimi historykami - między innymi z Witoldem Kulą i z Bronisławem Geremkiem - wspierał Polskę w stanie wojennym. Po polsku ukazały się: "Inteligencja w wiekach średnich" (1966), "Kultura średniowiecznej Europy" (1970), "Sakiewka i życie: gospodarka i religia w średniowieczu" (1995), "Narodziny czyśćca" (1997), "Świat średniowiecznej wyobraźni" (1997), "Święty Franciszek z Asyżu" (2001) "Święty Ludwik" (2001).
WOJCIECH FAŁKOWSKI I ADAM GAŁKOWSKI: Jak w perspektywie historycznej kształtowała się europejska przestrzeń i granice Europy?
JACQUES LE GOFF: Piszę właśnie książkę o epoce, która jest mi szczególnie bliska, o średniowieczu. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że to właśnie wówczas zarysowany został kształt przyszłej Europy. Jednak pomimo całego dziedzictwa starożytności dzieło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta