Szpital wyleczył, NFZ nie zapłaci
Szpital wyleczył, NFZ nie zapłaci
-
Gość "Rzeczpospolitej": Stracą najlepsi
IZABELA LEWANDOWSKA
Umowy między szpitalami a kasami chorych, określające ilość i rodzaj zakontraktowanych świadczeń zdrowotnych, były wiążące.
DR MAREK BALICKI, SENATOR, BYŁY MINISTER ZDROWIA:
Wyrok ten może doprowadzić do zmiany dotychczasowych zachowań szpitali i innych placówek leczniczych. Po przekroczeniu limitu szpitale zaczną wystawiać ubezpieczonym rachunki albo odmawiać przyjęć. A do tego nie mają prawa. Pogłębi to chaos w ochronie zdrowia.
Wydaje się, iż Sąd Najwyższy nie uwzględnił dostatecznie tego, że NFZ jest zobowiązany zapewnić pacjentowi dostęp do świadczeń medycznych, i to nie tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia.
Problem polega na tym, że system ochrony zdrowia jest niedoregulowany, przepisy są niespójne. Bez kompleksowego, pakietowego programu naprawczego nie da się rozwiązać m.in. sprzeczności, że przepisy dają pacjentowi nieograniczony dostęp do wszystkich świadczeń, a w systemie brak na to środków.
Nie można oczekiwać, że życie jakoś rozwiąże ten problem. Także w bogatych krajach, takich jak RFN czy Francja, są przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta