Potrzeba czegoś całkiem nowego
Potrzeba czegoś całkiem nowego
J. BRADFORD DELONG
Wielki Kryzys wyniósł Johna Maynarda Keynesa na czołowe miejsce w myśli ekonomicznej. Dla keynesizmu kluczowe znaczenie miał pogląd, że inwestycje prywatne są z samej swej natury niestabilne - co wynika z kaprysów inwestorów i panujących wśród nich mód, ze zmian "zwierzęcego instynktu" biznesmenów, a także z tego, że spadające ceny powodują zakłócenia w systemie finansowym.
Keynesiści uważali, że rozważna polityka pieniężna - czyli podwyższanie i obniżanie stóp procentowych przez banki centralne w celu zmniejszenia fluktuacji prywatnych nakładów inwestycyjnych - częściowo umożliwia osiągnięcie stabilizacji gospodarki. Ale byli także przekonani, że powinien tu bezpośrednio wkraczać rząd, za pomocą ekspansywnej polityki fiskalnej, która ma pomóc w utrzymaniu ogólnych wydatków całej gospodarki na stabilnym poziomie. Wierzyli, że taka polityka umożliwi wyeliminowanie raz na zawsze widma bezrobocia na skalę masową, takiego jak podczas Wielkiego Kryzysu. Co więcej, zagwarantuje to ostatecznie osiągnięcie niemal pełnego zatrudnienia.
Keynesiści przewidzieli, że stan prawie pełnego zatrudnienia wywoła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta