Wykształcony region
Wykształcony region
Czy na studia łatwiej dostają się kandydaci ze szkół publicznych czy niepublicznych? Którzy lepiej sobie radzą z nauką?
Prof. dr Andrzej Łędzki, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: - Dziś cała młodzież ma fantastyczny stosunek do studiowania. Dawniej zdarzało się, że studiowano nawet przez 10 lat, bo pobyt na uczelni młodzi ludzie traktowali jako fajny czas, jako swego rodzaju zabawę. Teraz studenci chcą jak najszybciej zdobyć wiedzę. Często proponują nawet, że zaliczą dwa lata studiów w rok. Już na egzaminach wstępnych widać, jak wszyscy walczą o indeks. Choć nie przeprowadzaliśmy specjalnych badań, nie mogę powiedzieć, że zauważamy jakieś różnice pomiędzy kandydatami, którzy są absolwentami szkół średnich prywatnych czy publicznych. Dla nas wszyscy są jednakowi. Jako wykładowca zapamiętałem dwóch studentów, absolwentów prywatnych szkół średnich. Widziałem, że te osoby uczyły się więcej niż inne. Kiedyś nazwano by je kujonami. Odniosłem wrażenie, że taka mobilizacja mogła wynikać z tego, że rodzice za nich płacili, więc teraz ci uczniowie nie chcą ich zawieść.
Dr Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu: - Bardzo dokładnie badamy rynek. Z głowy mógłbym podać, jaki procent naszych studentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta