Nie chcemy rewolucji w Unii
Nie chcemy rewolucji w Unii
(C) AP
Jakich zapisów w konstytucji UE będzie domagać się Polska
Sojusznicy - niezdecydowani - przeciwnicy
"Rzeczpospolita" dowiedziała się, z jakimi postulatami Polska wystąpi podczas rozpoczynających się wkrótce negocjacji w sprawie zapisów w konstytucji UE. Będziemy się domagać utrzymania wielu zasad, którymi teraz kieruje się Unia, a które nie znalazły się w projekcie konstytucji. Najważniejsze będzie zachowanie naszych wpływów w Radzie UE - gremium, w którym ścierają się interesy krajów członkowskich.
Obecny system - przyjęty w grudniu 2000 r. na szczycie w Nicei - da nam po rozszerzeniu 27 głosów w Radzie Unii Europejskiej. Dzięki temu będziemy jednym z najsilniejszych politycznie krajów. Największe kraje członkowskie - Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy - będą miały tylko po dwa głosy więcej.
Jednak projekt unijnej konstytucji opracowany przez Konwent UE pod kierunkiem byłego francuskiego prezydenta Valery'ego Giscarda d'Estaing znosi system nicejski od 2009 r. Proponuje, aby unijne ustawy były uchwalane przy poparciu co najmniej połowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta