Całe życie na Sowieckiej
Całe życie na Sowieckiej
Przed budynkiem muzeum w Korostyszowie znajduje się okazały pomnik Lenina. Tuż po rozpadzie Związku Radzieckiego przeciwnicy komunistów oblewali go farbą, zamazywali napis. Teraz pomnika nie można rozebrać, bo to zabytek architektury.
FOT. TATIANA SERWETNYK
TATIANA SERWETNYK
Z KOROSTYSZOWA
Korostyszów, 30-tysięczne miasteczko, oddalone od Kijowa zaledwie o 100 kilometrów. Centralna, najdłuższa ulica miasta od lat nazywa się Bolszewicka. Są też ulice Lenina, Marksa, Radziecka, Komunistyczna, Proletariacka, 50-lecia Komsomołu.
POWIEDZIELI "RZECZPOSPOLITEJ"
Czy radzieckie symbole na Ukrainie powinny zniknąć czy pozostać?
Wołodymyr Pustowojtow, Komunistyczna Partia Ukrainy
Nieszczęście naszego narodu polega na tym, że każdy, kto dochodzi do władzy, chce wszystko zmieniać. Zrzucaliśmy niegdyś pomniki Chmielnickiego, Mazepy czy Hruszewskiego. Jaki to dało efekt? Stawiamy je na nowo. Teraz chcemy niszczyć pomniki przywódców reżimu komunistycznego czy socjalistycznego. Nikt z nas nie ma takich uprawnień. Niech o zmianach zdecydują przyszłe pokolenia. I niech rozsądzą -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta