Pęd do wiedzy - to dziś konieczność
Pęd do wiedzy - to dziś konieczność
PROF. ZW. DR HAB. JACEK WÓDZ, REKTOR WYŻSZEJ SZKOŁY BIZNESU W DĄBROWIE GÓRNICZEJ: Młodzież z europejską perspektywą
Dyplom uczelni zwiększa szanse na rynku pracy, chociaż nie gwarantuje zatrudnienia. Z roku na rok na Śląsku rośnie liczba osób z indeksami szkół wyższych. Uczelnie z kolei starają się tworzyć atrakcyjne dla studentów kierunki kształcenia.
Przykładem może być Politechnika Śląska. W 1990 r. miała 8 tys. studentów, teraz - ok. 30 tys. Największym ośrodkiem akademickim regionu są Katowice, ale uczelnie znajdują się w prawie wszystkich większych śląskich miastach: w Rybniku, Zabrzu, ale też w Tychach, Bytomiu. Także na terenie Zagłębia - np. w Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej. W sumie na Śląsku działa obecnie siedem uczelni państwowych i 35 niepaństwowych. Studiuje na nich ok. 180 tys. studentów. Proponują kierunki ekonomiczne, inżynierskie, humanistyczne, informatyczne.
Moda na socjologię
Tradycyjnie najbardziej oblegane były w tym roku uczelnie publiczne. Na Uniwersytecie Śląskim najpopularniejsza była socjologia (licencjacka, o kierunku reklama i komunikacja społeczna), na której o jedno miejsce rywalizowało 17 osób. Na filologię klasyczną było 14 kandydatów na jedno miejsce, a na cieszącą się od lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta