Żebra w ciepłym morzu
Żebra w ciepłym morzu
Kilkupiętrowe kamienice tłoczą się na małych skrawkach względnie płaskiego, skalistego gruntu, poprzedzielane wąziutkimi, krętymi uliczkami
(C) EAST NEWS
Przemierzając autostrady Włoch w pogoni za słynnymi miastami, które koniecznie trzeba zwiedzić, z żalem mija się małe, piaskowo-czerwone paese. W tym roku celem naszej podróży stało się miasteczko, w którym ludzie żyją w kilkusetletnich domach nie szpecąc ich nowoczesną architekturą.
Corniglia jest jedną z kilku osad kurczowo trzymających się skalistego brzegu Morza Liguryjskiego na północy Włoch. To strome urwisko, przez kilkanaście stuleci niedostępne od strony lądu, wciśnięte między dziki masyw gór a otwarte morze, nosi nazwę Cinque Terre i stanowi najbardziej malowniczy fragment Riwiery Wschodniej.
Rybacy w mieście
Cinque Terre znaczy Pięć Ziem. Pięć skalnych żeber stoi w morzu, unosząc pięć miasteczek położonych na północny zachód od La Spezii: Riomaggiore, Manarolę, Corniglię, Vernazzę i Monterosso al Mare. Wszystkie wpisano ostatnio na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Budowane były kilkaset lat temu jako osady rybackie, jednak od razu w układzie typowym dla miasta. Kilkupiętrowe kamienice...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta