Wygrać rozszerzenie
Wygrać rozszerzenie
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
PAWEŁ ZALEWSKI, WIESŁAW TARKA
Polacy w referendum powiedzieli "tak" rozszerzeniu. Rezultat tego plebiscytu sprowadził na euroentuzjastów, zwłaszcza ich rządzącą część, poczucie błogiej ulgi i samozadowolenia. Dla doraźnych celów politycznych kreuje się atmosferę zwycięstwa, zamiast wyciągać wnioski i poważnie zastanowić nad możliwymi konsekwencjami tego faktu.
Do jakiej Unii wchodzimy
Tak jak przedreferendalnej kampanii brak było koncepcji i polotu, tak i teraz nic nie wskazuje na to, aby pozostający u władzy SLD zdolny był wykreować koncepcję polskiej wizji członkostwa w UE i polskiego wkładu w nowy kształt Europy.
Wynik referendum stawia bardzo konkretne pytanie. Wsiadanie do unijnego pociągu nie odbywa się komfortowo. W czasie kiedy Polacy podejmowali wiążące decyzje w sprawie członkostwa, w samej Unii zachodziły i zachodzą procesy, które muszą napawać niepokojem. Niepokojem, jaki rodzi perspektywa odejścia od ustaleń w Nicei, gdzie wynegocjowano - rzutem na taśmę i wbrew francuskim "pomyłkom" - warunki stwarzające Polsce możliwość realnego wpływu na politykę Unii. Arytmetyczne ustępstwa w systemie liczenia głosów to najprostsza droga do faktycznej federalizacji Unii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta