Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liderzy wolą krajowy parlament

29 sierpnia 2003 | Kraj | EO JG

Wybory do Parlamentu Europejskiego Opozycja stawia na młodych i samorządowców

Liderzy wolą krajowy parlament

  • Gość "Rz" : Jadwiga Staniszkis, socjolog
Ugrupowania opozycyjne nie wystawią swoich przywódców w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Liczą bowiem, że za dwa lata przejmą władzę z rąk SLD i będą tworzyć rząd. Nadzwyczaj poważnie eurowybory traktuje Samobrona - Renata Beger zaczęła uczyć się angielskiego.

Politycy Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości stanęli przed dylematem, czy startować w eurowyborach, czy pozostać w polityce krajowej. - Zdobycie mandatu eurodeputowanego oznacza koniec aktywności w polityce krajowej - tłumaczą. - Eurodeputowany nie może być przecież ani posłem na Sejm, ani członkiem rządu.

A to, przy możliwości przejęcia władzy przez opozycję z rąk SLD, ma ogromne znaczenie dla obu formacji.

Wiadomo już, że liderzy ugrupowań opozycyjnych nie biorą pod uwagę kandydowania do Parlamentu Europejskiego. Jan Rokita, Donald Tusk czy Zyta Gilowska z PO wolą trzymać rękę na pulsie polskiej polityki. Jeszcze do niedawna dla działaczy Platformy było pewne, że lokomotywą ich listy w eurowyborach będzie były premier, a teraz jeden z dyrektorów w EBOiR Jan Krzysztof Bielecki. Ale to już nieaktualne - Bielecki od listopada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3012

Spis treści
Zamów abonament