Oswajanie wampira
Oswajanie wampira
(c) Wiesław Rosocha
Krzysztof Masłoń
Najnowsza książka prof. Marii Janion "Wampir. Biografia symboliczna" jest niebywale smutnym świadectwem kondycji współczesnego świata i jego rozwoju. To także świadectwo stanu współczesnej myśli humanistycznej, coraz bardziej uniżenie kłaniającej się kulturze masowej. Kulturze, w której w ciągu ostatniego ćwierćwiecza motywy związane z gotycyzmem pełnić zaczęły rolę nad wyraz eksponowaną.
Praca prof. Janion, bazująca na wampirycznych doświadczeniach literatury i filmu, ale również śmiało odwołująca się do doświadczeń społecznych, potwierdza przypuszczenie, że nie kto inny, a wampir właśnie, personifikujący zło wszelkiego rodzaju, najlepiej, najdokładniej obrazuje istniejącą cywilizację. Cywilizację przemocy.
Na rozstajnych drogach
Autorka gustownie wydanej przez słowo/obraz terytoria książki z wampirami przestaje od dawna. Przez lata zajmując się romantyzmem, dogłębnie zbadała mit wampira, tę, zdaniem Jeana-Paula Roux, ideę uniwersalną, w której - jak pisała Maria Janion w "Wobec zła" - "skupiły się w dzikim, okrutnym nasileniu wierzenia ludowe i słowiańskie, rozpętywały się wyuzdane moce Erosa i Tanatosa".
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta