Na karanie czasu mniej niż na sprawdzanie
Na karanie czasu mniej niż na sprawdzanie
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Okres przedawnienia wykroczeń i przestępstw skarbowych jest zasadniczo krótszy niż zobowiązań podatkowych. Gdy więc zostaną wykryte po przedawnieniu, urząd skarbowy może wyegzekwować niezapłacony podatek, ale podatnika nie może już ukarać.
Jednak w przypadku wielu przestępstw i wykroczeń skarbowych okresy przedawnienia skorelowano z okresami przedawnienia zobowiązań podatkowych. Chodzi o ograniczenie sytuacji, w których - ze względu na tę rozbieżność przedawnień - poważne naruszenie porządku prawnego, będące przestępstwem czy wykroczeniem skarbowym, musiałoby pozostać bezkarne.
Przestępca zagrożony dłużej
Okresy przedawnienia karalności przestępstw skarbowych ustalono w art. 44 § 1 kodeksu karnego skarbowego (ustawa z 10 września 1999 r. - Dz. U. nr 83, poz. 930). Karalność takiego czynu ustaje więc, jeśli od czasu jego popełnienia upłynęły:
- 3 lata - gdy przestępstwo jest zagrożone karą grzywny (w stawkach dziennych) lub ograniczenia wolności,
- 5 lat - gdy jest zagrożone karą pozbawienia wolności.
O okresie przedawnienia nie decyduje faktyczna kara, jaka byłaby w danych okolicznościach wymierzona za konkretny czyn. Ważny jest rodzaj sankcji za dany czyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta