Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agenci generała Jaruzelskiego

06 września 2003 | Plus Minus | AK

Agenci generała Jaruzelskiego

ANDRZEJ KACZYŃSKI

W ostatnich latach istnienia PRL Służba Bezpieczeństwa miała więcej tajnych współpracowników niż Urząd Bezpieczeństwa w apogeum stalinizmu - wynika z ujawnionych przez Instytut Pamięci Narodowej sekretnych danych peerelowskiego MSW.

Archiwa komunistycznej bezpieki, przejęte przez Instytut Pamięci Narodowej, wydały jedną z najskrytszych tajemnic aparatu bezpieczeństwa PRL: dokładne statystyki donosicieli, którzy podpisali zobowiązania do współpracy z UB lub SB. Tadeusz Ruzikowski, historyk z IPN, który odnalazł i opublikował te dokumenty, potwierdził w rozmowie z "Rz", że nikt "postronny" spoza szefostwa UB lub SB i ścisłego kierownictwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL nie miał do nich dotychczas dostępu.

Werbuję, więc jestem

"Tajni współpracownicy UB i SB byli jedną z najważniejszych części systemu kontroli społeczeństwa i podtrzymywania dyktatury komunistycznej" - pisze ("Tajni współpracownicy pionów operacyjnych aparatu bezpieczeństwa 1950 - 1984", "Pamięć i Sprawiedliwość" nr 1/2003) Tadeusz Ruzikowski w komentarzu do opublikowanych statystyk i sprawozdań bezpieki. "Częściowo podważają one rozpowszechniony pogląd o postępującej w miarę upływu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3019

Spis treści
Zamów abonament