Zachód i reszta świata
Zachód i reszta świata
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
BRONISŁAW WILDSTEIN: Pańska ostatnia książka nosi tytuł "Zachód i reszta" ("The West and The Rest"). Czy oznacza on, że idzie pan tropem myślenia Samuela Huntingtona i kontynuuje wątki "Zderzenia cywilizacji"?
ROGER SCRUTON: Jest sporo prawdy w tezach Huntingtona. Mnie jednak interesowała bardziej próba określenia, czym jest Zachód. Chciałem odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odczuwamy pewną wspólnotę między naszymi krajami i co wyróżnia nas z reszty świata? Dlatego wybrałem ten tytuł.
Roger Scruton, filozof, pisarz, najbardziej uznany teoretyk współczesnego konserwatyzmu w Anglii. Wydał ponad dwadzieścia książek. W Polsce ukazały się: "Słownik myśli politycznej", "Intelektualiści nowej lewicy", "Co to znaczy konserwatyzm". Wydawca i redaktor kwartalnika politycznego "The Salisbury Reviev", stały publicysta "The Times" i "Financial Times".
Czym więc, według pana, charakteryzuje się cywilizacja zachodnia?
Koncepcja porządku politycznego na Zachodzie ukształtowała się w wyniku wzajemnego oddziaływania prawa rzymskiego i religii chrześcijańskiej. Chrześcijaństwo w imperium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta